Léčba botulotoxinem

Obecné informace o přípravku

Jak již z názvu vyplývá, je botulotoxin toxická, nebo-li jedovatá látka. V laickém povědomí je znám jako „ klobásový jed“, který u člověka při požití v otrávených potravinách vyvolává závažné onemocnění zvané botulismus projevující se celkovými příznaky. Tuto látku produkuje bakterie Clostridium botulinum.

Jako léčebný přípravek je botulotoxin získáván ve velmi čisté podobě za přísných podmínek při průmyslovém pěstování bakteriálních kultur. Nepodává se celkově, ale lokálně injekčně a to do nadměrně aktivních svalů a svalových skupin (u určitých nervových onemocnění), kde způsobuje omezení přenosu nervového podnětu na sval a tím snižuje nadměrné svalové napětí a omezuje mimovolní pohyby. Podávaná dávka je mnohonásobně nižší než nejnižší dávka způsobující celkovou otravu. Tato léčba je schopna omezit nebo odstranit projevy některých onemocnění, neléčí však jejich příčinu. Jedná se o postup, který je v posledních letech běžně používán ve vyspělých zemích, ale cena této léčby je vysoká. Proto je nutné žádat o schválení léčby zdravotní pojišťovnu pacienta.

Praktické informace o léčbě

  • Neurolog vybere pacienta s odpovídajícím onemocněním, pro které je možno léčbu použít.
  • Je nutno požádat o schválení úhrady léku pacientovu zdravotní pojišťovnu.
  • Lék se aplikuje místně injekčně, aplikace je bolestivá stejně jako jiná nitrosvalová injekce. V některých případech se podání provádí za kontroly svalové aktivity pomocí EMG.
  • Účinek léku nenastupuje okamžitě, ale až za několik dní nebo týdnů. Rovněž nepřetrvává stále, ale vydrží zhruba 3 měsíce. Pak je třeba aplikaci znovu opakovat. Lék je tedy pacientovi aplikován zhruba 4× do roka. Léčba se opakuje i po mnoho let.
  • Existuje malé procento lidí, u kterých tento způsob léčby nezabírá. Toto se dá ověřit jednoduchým testem. Rovněž může nastat situace, kdy po přechodném dobrém účinku lék svůj efekt ztratí. Příčinou může být přirozená obrana těla s tvorbou protilátek. Aby se pravděpodobnost této reakce snížila, není vhodné aplikovat častěji než za 2.5 – 3 měsíce.
  • I u této léčby se vyskytují nežádoucí vedlejší účinky. Jsou však jen přechodné a mírného charakteru. Omezují se na místo vpichu. Jako u jiné injekce se může objevit drobný krevní výron, otok nebo zarudnutí. Dále se může objevit nadměrné oslabení léčeného svalu. Vzácně se toto šíří i na přilehlé svalové skupiny. V závislosti na místě aplikace se objevuje pokles víčka očního, dvojité vidění, pokles koutku ústního při aplikaci do obličejových svalů, oslabení svalů krku, chrapot a obtížnější polykání při aplikaci do krčního svalstva nebo oslabení stisku a síly ruky při aplikaci do předloktí… Tyto nežádoucí účinky jsou vždy přechodné a příznivý účinek trvá i po jejich odeznění. Vzácně se může do 24 hod. objevit celková chřipce podobná reakce se vzestupem teploty nebo reakce alergická. Jakoukoli komplikaci je třeba konsultovat s ošetřujícím lékařem.
  • Při prvním podání se nemusí dostavit účinek žádný. To ještě neznamená neúčinnou léčbu. Důvodem může být nízká aplikovaná dávka nebo neošetření všech potřebných svalů. Proto po první aplikaci je třeba kontroly za 2–3 týdny lékařem. Při zavedené léčbě bez komplikací již není častých kontrol třeba.
  • K další aplikaci se pacient objednává sám při pocitu odeznívání účinku, ne dříve než za 2,5 – 3 měsíce.
  • Botulotoxin se nedoporučuje podávat těhotným ženám a kojícím matkám.