Vyšetření mozkomíšního moku - lumbální punkce
Vyšetření MM mozku je nutné pro správné vyšetření některých onemocnění mozku. Vykonává se při podezření na encefalitidy a meningitidy (záněty mozku a jeho obalů – mening), krvácení pod mozkové pleny (subarachnoidální krvácení), demyelinisační onemocnění (roztroušená sklerosa) a další. Mok je vyšetřen biochemicky, mikrobiologicky a imunologicky.
Výkon se provádí vpichem velmi tenké (tzv.atraumatické) jehly do meziobratlového prostoru v bederní části páteře v místech, kde se již nenachází mícha (ta končí v oblasti 1.bederního obratle). V žádném případě nejde o odběr vzorku míchy, píchání do míchy apod.Odebírá se několik mililitrů. Výkon je proveden za sterilních podmínek. Je použita tzv. atraumatická ultratenká jehla k minimalizaci možnosti jakékoli komplikace. Odběr mozkomíšního moku se provádí ambulantně nebo za hospitalizace.
Informace pro pacienty před ambulantním provedením lumbální punkce: K výkonu je nutný doprovod 2. osoby a odvoz. Cca 1 hodinu před vyšetřením je vhodné vypít kávu nebo jiný nápoj obsahující kofein (colu apod.), obecně je vhodné od rána dostatečně pít. Po výkonu stráví pacient celkem 1 hodinu na lůžku, z toho prvních 20 minut na břiše. Poté je možný odchod domů. V den provedení punkce je možné chodit, následující den je dle stavu možná aptibilita.